958-ban járunk... Ottó német-római császár elfogta Vulkót, a sokáig legyőzhetetlennek tartott magyar „barbár” vezért. Hogy Vulko híveit teljesen kiábrándítsa a kedvencükből, úgy dönt, nagyszabású viadalt rendez, amelyen Vulko egyik haragosa, a metálosan hosszú sérót viselő lengyel harcos, Irineus Daninsky áll majd ki a félelmetes magyar ellen. Ottónak jó oka van arra, hogy mást küld párbajozni maga helyett: Vulko szeretője a sátánnal cimboráló magyar boszorka, Amese (aki bizonyára Emese, de Ottóék nem tudják kiejteni a nevét), aki menten átkot szór mindenkire, aki csak egyszer is kezet emel az ő kedvesére.
FIGYELEM! Egyes illusztrációk női meztelenséget ábrázolnak, emiatt csak 18 éven felüli és ilyesmire nem érzékeny olvasóim kattintsanak a „TOVÁBB” linkre. A cikk a japán személyneveket (az egyébként spanyol nyelvű filmeleji stáblista és az IMDb adatbázis mintájára) angol átírásban tartalmazza.
Irineus kemény küzdelemben legyőzi Vulkót, akinek aztán lenyisszantja a fejét, majd elveszi feleségül Ottó legifjabb leányát, Husikát… akarom mondani: Uswikát. Amese sem tétlenkedik: meglepi Irineus újdonsült nejét egy várkörüli sétája alkalmával, és egy farkaskoponyával megsebzi az immár terhes királylány hasát. A boszorkányt természetesen megölik a helyszínre siető őrök, előtte azonban megátkozza a Daninsky-vérvonalat: Irineus minden hetedik leszármazottja farkasemberré válik majd telihold idején, hogy aztán gyilkos fenevadként rombolja saját hírnevét.
„A burgundiaiak sarlatánok és gyenge lelkűek, a bizánciak józanon gyávák és részegen bátrak, a rómaiaknak csak a szájuk jár, a magyarok viszont a legveszélyesebb ördögök: az éj leple alatt vámpírként szívják áldozataik vérét, és még a lelküket is elragadják. Az Isten oltalmazzon minket tőlük, felség!” Egy biztos: Paul Naschy filmje nem a mi országimázs-központunk megbízásából készült
Irineus Daninsky (Paul Naschy), miután beszélt Vulko fejével, és megnyerte a vitát
Irineus és az ő Uswikája (Helena Garret) nem sejtik, hogy…
… Amese (Sara Mora) milyen mutatós kis átkot készít elő számukra
1580-ban Irineus leszármazottja, a Toledóban élő Waldemar Daninsky azért keresi fel Salom Jehudát, a zsidó alkimistát, mert értesülései szerint kizárólag ő tud segíteni neki kigyógyulni a vérfarkas-kórból. Jehuda épp csak hozzáfog a munkához, amikor a rosszindulatú és babonás helybéliek boszorkánysággal vádolják meg (cseppet sem számít, hogy tucatjával kúrálta ki őket a nyavalyáikból), majd álarcos merénylők halálosan megsebesítik. Utolsó leheletével közli Waldemárral, hogy Japánban él az a mágusdoki, aki nála is jelentősebb szakértője a farkasemberek „rehabilitációjának”, úgyhogy (anti)hősünk fogja Kinga nevű magyar ágyasát, valamint Jehuda elárvult vak unokahúgát, Esztert, és Kiotó felé veszi az irányt, hogy felkutassa Kian mestert.
Waldemar Daninsky (Paul Naschy) Japánban és szó szerint farkaséhesen
A szőrmók spanyol turista teliholdkor nyilvánítja ki a japán bordélyokról alkotott véleményét
„Ebbe a kupiba sem érdemes betérni ezek szerint éjfél után…”
A Kiant alakító Shigeru Amachi énekli a film végén felcsendülő negédes slágert, amelynek hallatán bármely magára valamit is adó farkasember fájdalmas vonyításba kezd
Kian, az orvos-szamuráj eleinte Waldemar megmentését tűzi ki célul, de idővel ráébred, hogy talán mindenkinek jobb lesz úgy, ha a teliholdkor örömlányokat vagy katonákat öldöső lengyel-spanyol elhalálozik: ehhez azonban − ezüst pisztolygolyó híján – ezüst pengéjű szamurájkardra lesz szükség. Közben Satomi, a ravasz varázslónő azon fáradozik, hogy hamis ígéretekkel magához édesgesse a gyógyulást áhító Waldemárt, ugyanis házőrző tigrisét, Sir Kánt (e névválasztás alapján nyilvánvaló, hogy Satomi több száz évvel az első megjelenése előtt olvasta Kipling regényét) farkasemberre cserélné…
Paul „Waldemar” Naschy, a spanyol horror zsáner polihisztor királya
Waldemar aggódó „háremhölgyei”: Kinga (Beatrice Escudero) és Eszter (Violeta Cela)
Nem könnyű a csodadoktorok élete: Kiant (Shigeru Amachi) egy bérgyilkos asszony akarja eltenni láb alól fürdőzés közben, de végül mégis az utóbbit találja mellbe nindzsa társa egy dobócsillaggal
Julio Burgos operatőr remekel: hegedűs helyett farkasember a háztetőn
A Paul Naschy álnéven ügyködő, súlyemelőből lett színész-rendező-forgatókönyvíró, Jacinto Molina (A farkasember, a jeti és a meztelen boszorkány) 1968-ban teremtette meg a lengyel származású farkasember, Waldemar Daninsky figuráját, aki aztán 14 filmben és számos történelmi korszakban – a középkortól a 2000-es évek elejéig – tette tiszteletét. Naschy az őt dirigáló direktorok közül a legjobban León Klimovskyval tudott együttműködni (hogy mennyire gyümölcsöző volt ez a munkakapcsolat, arról a spanyol elit utolsó orgiájáról és az aranyozott vuduasszonyról szóló cikkeimben olvashattok), a leginkább azonban akkor volt elemében, ha saját magát rendezhette egy saját agyában fogant történet kapcsán. Az előbb említett három feladatot magára vállaló Naschy által jegyzett, spanyol és japán koprodukcióban, madridi és tokiói helyszíneken forgatott La bestia y la espada magica (A fenevad és a varázskard) a 11. volt a Daninsky-témájú filmek sorában és egyben a legdrágább is.
Satomi (Junko Asahina), a rosszban sántikáló mágushölgy és a leláncolt Waldemar (Paul Naschy)
A 70-es évek végén egy japán produkciós cég felkérte a multitalentumnak minősíthető Naschyt egy, az európai kultúráról szóló dokumentumfilm-széria elkészítésére. A spanyol horrorikon teljesítette a megbízást, majd felbukkant pár japán tévéműsorban is. Igencsak megkedvelte az országot és lakóit, úgyhogy elhatározta, hogy csinál néhány japán érdekeltségű játékfilmet. Először az 1980-as kannibálhorror-akció hibrid, az El carnaval de las bestias (A fenevadak karneválja) született meg, majd ezt követte 1983-ban a La bestia y la espada magica, amelyet a leghíresebb japán színész, Toshirô Mifune (A vihar kapujában, A hét szamuráj, Vörös nap) tokiói magánstúdiójában forgattak Naschyék.
Paul Naschy tigrisidomár-dublőrének küzdelme Sir Kánnal… Ma már az ilyesmit méregdrága, de mégis pocsék látványt nyújtó CGI-vel oldanák meg, Naschyék azonban nem voltak restek valódi bengáli tigrist szerezni. A jelenet felvétele előtt Sir Kán 25 csirkét kapott ebédre, hogy még véletlenül se fanyalodjon rá az őt farkasemberi gúnyában „dögönyöző” gazdájára
Az európai farkasember-mítoszoknak megvannak a maguk japán megfelelői, a szigetország legendáriuma ugyanis bővelkedik a különféle szörnyűséges alakváltókban, akik a világszerte közkedvelt manga képregényekben is rendre megjelennek. 1975-ben mutatták be a japán mozik Sonny Chiba Urufu gai: Moero ôkami-otoko (angol nyelvterületen Wolf Guy címmel vetítették) című farkasemberes akciófilmjét, amely Naschy veretesen spanyol likantróp műveinek ottani népszerűségét is növelte. A japán befektetők kérésére a Naschy-féle farkasember 1983-ban úgymond „japán” szörnyvonásokat kapott a spanyol maszkmestertől, Fernando Florindótól, aki egy több száz éves japán véseten látható farkasrémről mintázta a La bestia y la espada magica vérszomjas főkolomposát. A film sikerében oroszlánrésze volt Julio Burgos operatőrnek is, aki gyönyörű fény- és árnyözönnel látta el ezt a különösen megkapó, egyszerre blőd és romantikusan szép horrormesét.
Az ezüst pengéjű kardot kereső Kian…
... és egyik természetfeletti ellenfele: a pokolbéli szamurájzombi
A nőcsábász farkasember Kian húgának, Akanénak (Yôko Fuji) a szívét is meghódítja
Naschy a rá jellemző alapossággal készült fel a film forgatására: hónapokon át tanulmányozta a japán folklórt, valamint a 16. századi japán népszokásokat és építészetet annak érdekében, hogy kellő hozzáértéssel érvényesíthesse az akaratát a japán stábtagok irányításakor. Fáradozásai nem voltak hiábavalók: a lenyűgöző, autentikus benyomást keltő díszletekkel felvértezett La bestia y la espada magica nem csupán a mozikasszáknál teljesített jól, de a japán kritikusok is dicsérték. A film tokiói bemutatóján a világhírű filmrendező, Akira Kurosawa (A hét szamuráj, Véres trón, Álmok) is részt vett, a vetítés után pedig gratulált Naschynak, és közölte spanyol kollégájával, hogy a látottak alapján tökéletes filmet sikerült forgatnia. Aki kíváncsi arra, hogyan lép nászra a spanyol horror európai misztikuma a japán szamurájfilmek keleti ízeivel, az semmiképp se hagyja ki Paul Naschy mesterművét, a La bestia y la espada magica-t.
Kian és Waldemar összecsapnak… Ki nevet a végén? Már ha marad egyáltalán kedve és ereje hozzá…
Ráadás:
Paul Naschy, azaz Jacinto Molina ifjú súlyemelőként 1958-ban
Paul Naschy emléktáblája Madridban