Frankie és Patch a Great American Carnival nevezetű utazó mutatványostársulattal járja Amerikát és évek óta legjobb barátok – olyannyira, hogy egyazon lakókocsiban hajtják álomra a fejüket. Frankie esténként bohócképűvé festi magát, és beül egy ketrecbe, amelynek alját vízzel töltötték tele. Ő ugyanis Bozo (Bunkó), a profi beszólogató, aki válogatott sértéseket vág a fizető vendégek fejéhez, akik aztán némi készpénz ellenében kísérletet tehetnek a „megfürdetésére”: ha valaki baseball-labdával képes eltalálni a ketrec mellé felállított céltáblát, működésbe lép egy kar, amely kihúzza Bozo alól az ülőkéjét, és a nagypofájú bohóc csobban egyet. Bozót és a társulat többi, a szájtátiak átverésére szakosodott tagját természetesen szinte minden helyszínen meg akarják ruházni a háborgók, az efféle helyzeteket pedig Patch simítja el, akinek beszélő neve Problémamegoldót jelent. Patch először szelíden és halk szavakkal próbálja jobb belátásra bírni a dollárjaikat visszakövetelőket, ám ha ily módon kudarcot vall, előrántja legkedvesebb borotváját, majd elkapja a durcáskodó nyakát, és közli vele, hogy egy perce maradt eltűnni, különben vércsapolás következik. Patch egyben a vidámpark tulajdonosának, Heavy bácsinak a jobbkeze: műsor közben és záráskor is összegyűjti a bevételt.
FIGYELEM! Egyes illusztrációk meztelenséget ábrázolnak, emiatt csak 18 éven felüli és ilyesmire nem érzékeny olvasóim kattintsanak a „TOVÁBB” linkre.
Donna, a 18 éves külvárosi pincérlány úgy érzi, zsákutca az egész addigi élete, ráadásul a barátja, Mickey, egy igazi erőszakos vadbarom. Amikor Frankie Bozo bohóca kipécézi magának az utazó vidámparkba ellátogató fiút és minden gyenge pontját jól megsorozza verbálisan, Donna rögtön elveszti iránta az érdeklődését és összejön Frankie-vel, aki a ketrecen kívül kedves és megértő fickó. Donna közli, hogy otthagyja a munkáját, és ő is a társulattal tart, a románc azonban nem nyeri el Patch tetszését, aki eleinte mindenáron el akarja üldözni a lányt, de aztán inkább ő is lefekszik vele. Miután sztriptíztáncosnőként felsül, Donna Gerta bódéjában kap szélhámosi állást: a huzigálandó „szerencseköteleket” kell manipulálnia úgy, hogy senki se nyerjen... túl gyakran. Heavy bácsi és Patch közben komoly üzleti nehézségekkel szembesül: minden városban, ahol fellép a társulat, meg kell kenniük a helyi gengszterek markát, cserébe azok nem gyújtják rájuk a bódéikat. Az egyikükön, Marvin Dillen, azonban eluralkodik a kapzsiság, és teljesíthetetlen feltételekkel áll elő. Vajon sikerül-e megmenteni a vándorló vidámparkot az egyre agresszívabban követelőző bandavezértől? És kinek a nője lesz végül Donna? Frankie-é vagy Patché? Mennyit bír ki az évszázad férfibarátsága?
„Na, lássuk melyik impotens, fakezű mucsai paraszt lesz képes eltalálni a céltáblámat, hogy befogja a számat. Szerintem egyikőtök sem.”
„Nesze, te rohadék!”
„Gyerünk, csőcselék, dobáljatok, érezzétek bátornak magatokat!”
„Patch! Nem ártana rendet tenned, mielőtt a kuncsaftok a ketrecemmel együtt összehajtogatnak!”
„Nem sietek... Idd még egy kicsit a levét annak, amit előidéztél, drága barátom.”
A vándorló vidámpark szezonnyitó, babonaságon alapuló rituáléja: két alkalmazott dug a nagy bevétel bevonzása végett a körhintán
Jamie Royal „Robbie” Robertson 1943. július 5-én született a kanadai Toronto közelében, és egy indián rezervátumon cseperedett fel − anyja révén maga is indián származású, kajuga és irokéz gyökerekkel rendelkezik. Kamaszkorában Robertson két nyarat is a vándormutatványosoknak szentelt, akik kisebb-nagyobb segédmunkákat bíztak rá. Az egykor az egész USA-ban népszerű vándormutatványosok úgynevezett utazó vidámparkkal (carnival) járták az országot, amelynek keretében a nézők egyrészt cirkuszba illő műsorszámokat (például tűz- és kardnyelést) tekinthettek meg, másrészt céllövöldézhettek, körhintázhattak, jósoltathattak maguknak, szerencsejátékot űzhettek, egyes sátrakban és bódékban pedig akár sztriptízt vagy torzszülötteket (szakállas nőt, transzvesztitákat, túlsúlyos illetőket és törpéket) is bámulhattak. Ahogy egyre polkorrektebbé vált az amerikai társadalom, úgy fellegzett be fokozatosan a szélhámoskodásban is jeleskedő vándormutatványosok (szlengszóval carny-k) társulásainak, ám azok közül, akik testközelből tapasztalhatták meg eme félig-meddig törvényenkívülinek számító kompániák mindennapjait, sokan életük legszabadabb és legizgalmasabb időszakának tartják a velük töltöttet.
„18 múltam, úgyhogy nem kell izgulnotok a jelenlétem miatt, fiúk.”
„18? Nem 21 nálunk a nagykorúság kezdete?”
„Miért lettél bohóc, Frankie?”
„Nem vagyok bohóc: a bohócok viccesek, én viszont arra törekszem, hogy utáljanak vagy féljenek tőlem. A veszély a lételemem.”
„Most akkor melyikünké is Donna, Patch?”
„Legyen közös, Frankie, így nem állhat közénk. Vagy mégis?”
Robbie Robertson felnőtté érve felcsapott gitáros-énekesnek, zenészbarátaival (három kanadai honfitársával és egy amerikai kollégával) 1967-ben alapította meg a Zenekar nevű zenekart, azaz a Band-et, amely a countryt, a bluest és a rockot vegyítő muzsikájával igen hamar majdnem olyan jelentőssé vált a tengerentúlon, mint Európában a Beatles vagy a Rolling Stones, és nem csupán a következő zenészgenerációkra gyakorolt hatást, hanem a kortársakra is: Elton John, Eric Clapton, valamint az Eagles és a Grateful Dead tagjai egyaránt a Band rajongói lettek, és maguk is megihletődtek a csapat olyan világhírű dalaitól, mint a The Weight, a The Night They Drove Old Dixie Down vagy az Up On Cripple Creek. A Band 1976-ban, San Franciscóban adta első búcsúkoncertjét (végül csak egy évvel és egy új stúdióalbummal később oszlott fel a formáció), amelynek kapcsán Martin Scorsese (Taxisofőr, Nagymenők) forgatott ma már kultikus tiszteletnek örvendő koncert- és dokumentumfilmet The Last Waltz (Az utolsó keringő) címmel. A kritikusok egybehangzó véleménye szerint Robbie Robertson filmsztárhoz méltó kisugárzásról tett tanúbizonyságot Scorsese filmjének színpadi és kulisszák mögötti jeleneteiben, úgyhogy a The Last Waltz bemutatója után a nagy filmstúdiók elárasztották szerepajánlatokkal. Robertson egy kivételével mindet visszautasította: a dokumentumfilmes Robert Kaylor számos baráttal rendelkezett a vándormutatványosok világában, és róluk akarta elkészíteni első játékfilmjét.
„Hölgyeim és uraim! Mindenkit szeretettel várunk! Van itt, kérem, kardnyelő, akinek mélyebb a torka, mint bármelyik hölgynek Gary Graver pornófilmjében...”
„... tűznyelő törpe, akinek minden csókja éget...”
„... szinte mozgásképtelen dagi kellemes hanggal...”
„... nő, akinek hosszabb a szakálla, mint a nagyapámé...”
„... és egy fura szerzet, aki félig férfi és félig nő.”
„Kedves uraim, íme, itt vagyok én, az est fénypontja!
„Ne fogják vissza magukat...”
„... csak falatnyi a bugyikám, de sok ropogós bankót elbír.”
„Azt hiszem, erre én képtelen lennék. Nem nekem való ez a szakma.”
Robertson Kaylorral és annak egyik rokonával írta meg – kamaszkora legszebb nyarainak emlékeit felidézve − a Carny című film forgatókönyvét, majd a produceri teendőket is magára vállalta. A főszerepek közül a rockzenész Patchét, az utazó vidámpark zavartalan működését éles ésszel és borotvával biztosító problémamegoldóét választotta. Frankie, az inzultálóművész és Donna, a pincérnőségnél többre vágyó 18 éves lány szerepét két feltörekvő fiatal sztár kapta: Gary Busey (Autó a fán, avagy bolondozás a javából) és Jodie Foster, akik eddigre mindketten begyűjtöttek egy-egy Oscar-jelölést (Busey a Buddy Holly története című rock and roll film címszerepéért, Foster pedig a Taxisofőr prostijaként). Bár Jodie Foster minden idők egyik legsikeresebb színésznőjének számít, Robertson pedig (filmszínészi tapasztalatlansága ellenére) feltűnően profin hozta a mindig másnapos arcot vágó Patch figuráját, a Carny egyértelműen Gary Busey mozgóképes diadalmenete.
Gary Busey: nagy színész nagy fogakkal
Az 1944. június 29-én született Busey rockdobosként kezdte a karrierjét (Carp nevű bandájával nagylemeze is megjelent), majd a színészet mellett kötelezte el magát: kidobóemberi termetével, rekedtes hangjával, mókás macsó modorával, szokatlanul nagy fogaival és a társadalom szürke masszájába beilleszkedni képtelen alakok eljátszására való hajlandóságával a 70-es évek második felére az évtized egyik nagy reménységévé lépett elő. Mértéktelen drogfogyasztása miatt azonban fokozatosan megindult a lejtőn, és 1988-as motorbalesetét követően − amely után szinte újra kellett alkotni az arcát – már jórészt csak B-filmekben kapott főszerepet. Gary Busey Frankie „Bozója” egy két lábon járó ellentmondás: szerény és szinte halk szavú, ám sármos és jó humorú fiatalember, akiből egy kevés arcfesték kihozza a kötekedő állatot és a nihilista, embertársait könnyedén feltüzelhető ostobák gyülekezetének tartó filozófust. Busey Carny-béli alakítása kétségtelenül az amerikai mozitörténet egyik legizgalmasabbja és legegyedibbje. A filmben hat igazi vándormutatványos látható (kardnyelő, szakállas nő és társaik), valamint egy szekérderéknyi az USA legjobb karakterszínészei közül, akik carny-kat és kikiáltókat vagy azokat fenyegető gengsztereket formáltak meg. Íme, a névsor:
Gerta, Donna „kiképzője”: Meg Foster (Naiv hippilány a kannibál házában)
Mickey, Donna idegesítő (ex)pasija: Craig Wasson (Alibi test)
Tim Thomerson (Beleszerettem a barátnőm anyjába! + Debbie Harry, a szextelefonos kisasszony)
Elisha Cook Jr. (Prériölyv, a nőrabló indián)
Heavy bácsi, az utazó vidámpark tulaja: Kenneth McMillan (A gonosz háza)
Teddy Wilson (Gyapot jön Harlembe)
Woodrow Parfrey (Piszkos Harry)
Marvin Dill, a pénzéhes gengszter: Bill McKinney (A motoros banditák, akik megvédték a hippiket)
Fred Ward (Ahová lépek, szörny terem)
Bert Remsen (Kaliforniai lakosztály)
A Carny-t 1980. június 13-án mutatták be az USA-ban, és a sajtó folyton a megfelelő skatulyát keresgélő ítészei nem tudtak mit kezdeni vele: noha vígjátéki és drámai elemeket egyaránt tartalmaz, sem a vígjátéki, sem a drámai kategóriába nem fér bele, sőt, tragikomédiának sem nevezhető. A Carny ugyanis afféle életérzés-film, mint a Szelíd motorosok vagy a Tökéletlen idők − laza történetfűzésű látlelet egy furcsa szubkultúra viszontagságos hétköznapjairól és a tagjait összekovácsoló közösségi élményről. Mivel a vándormutatványosok megítélése körülbelül a piti bűnözőkével volt egyenértékű, nem tolongtak érte a mozikasszáknál – a premierje óta eltelt évtizedek során viszont kultfilmmé nemesedett, amelyet mindenkinek ajánlok, aki a szokványostól elütő, sajátos hangvételű és atmoszférájú amerikai remekműre vágyik.
„Húzzátok meg a kötelet lányok, hátha szerencsétek lesz...”
A szerencseköteles bódéba elszegődő Donnaként Jodie Foster két utána epekedő leszbikust ösztönöz a pénzük elverésére, akikkel azt is elhiteti, hogy hajlandó lenne randizni velük. A jelenetnek az ad különös színezetet, hogy a színésznő a magánéletben a saját neméhez vonzódik
A Carny egyik jelenetében Frankie, Patch és Donna betér egy útmenti étkezdébe, ahol, miután kiderül, hogy mutatványosok, a helyi surmók beléjük kötnek, és verekedés bontakozik ki. Nem sokkal a forgatás befejezése után Gary Busey (Frankie) és Robbie Robertson (Patch) beült egy, a filmben láthatóhoz igencsak hasonló vendéglátó egységbe, ahol, miután kiderült, hogy színészek, a helyi surmók beléjük kötöttek, és ezúttal élesben kellett verekedniük
Vajon Patch ennyire jól bánik a borotvával, vagy ez is puszta szemfényvesztés?
„Csupa móka és kacagás egy carny élete, nekem elhiheted, Donna... Vagy mégsem, ugyanis carny vagyok, aki mindenkit át akar verni.”
Ráadás:
A színésznek is elsőrangú Robbie Robertson a Carny-t fogadó értetlenkedés hatására visszatért a zenéléshez, és több sikeres szólóalbumot készített. A szívügyének számító filmje előfutárának tekinthető zenekara, a Band 1971-es dala, a Life Is A Carnival, amelyet a vándormutatványosok inspiráltak.
A Carp alábbi nótájában Gary Busey nem csupán dobol, de énekel is.