Bubber Drumm a texasi Waller megye lakosa és végzős középiskolása: hamarosan kilép a nagybetűs ÉLETbe, de egyelőre nem tudja, hogyan tovább, ezért szabad óráiban vagy állatorvos apja házi tigrisével, Valentinóval futkos a holdfényben (sőt, olykor birkóznak is), vagy iskolatársát, a környék legjobb csajának kikiáltott Shirley Buttsot próbálja rávenni némi etyepetyére. Shirley azonban sajnos nem könnyű eset: esze ágában sincs szeretkezni Bubberrel, viszont mindent megtesz annak érdekében, hogy anyja, Rose rajtakapja őket, mielőtt úgy istenigazából elkezdődne a „menet”.
FIGYELEM! Egyes illusztrációk meztelenséget ábrázolnak, emiatt csak 18 éven felüli és ilyesmire nem érzékeny olvasóim kattintsanak a „TOVÁBB” linkre.
Rose Butts a helyi kórház szorgalmas és gyönyörű ápolónője, aki azonban gyakran néz a pohár fenekére, mióta semmirekellő szoknyapecér férje, Lonny lelépett otthonról egy másik hölgyet boldogítani. Ráadásul Shirley sem könnyíti meg az életét: a lánynak az apjához húz a szíve, és szent meggyőződése, hogy Lonny mellett sokkal jobban menne a sora. Úgyhogy Shirley azon munkálkodik, hogy mielőbb annyira kiborítsa a mamáját, hogy az átpasszolja őt a papájának. Ám amikor a hisztire hajlamos leányzó Bubbert használja fel az előbb említett célból, bekövetkezik az, amire sohasem számított: Bubber és Rose között szinte első pillantásra vonzalom támad, és hamarosan együtt futnak éjszakánként Valentinóval a Drumm-birtokon, Rose pedig többé rá sem néz a piásüvegekre. Miután Bubber diszkréten rátukmálja Shirleyt a legjobb haverjára, Randyre, hatalmasat kettyint Rose-zal a helyi autósmozi bokrai közt: csakhogy a rejtőzködő párocskát haragos tűzhangyák lepik el, és amikor azok csípései miatt meztelenül futásnak erednek, a Bubber és Rose viszonyáról addig mit sem sejtő Shirley megpillantja őket. A lány éktelen haragra gerjed, amiért a volt barátja pont az anyja kedvéért ejtette, és odahaza bosszúból kilyukasztja Rose pesszáriumát, aki így aztán nemsokára teherbe esik Bubbertől. Rose megrémül, és elvetetné a gyereket, Bubber viszont hevesen ellenzi a dolgot... Vajon mennyit bír ki ez a szokatlan szerelem, és képes-e megmaradni?
„Nem akarlak elkeseríteni, Shirley, de anyád mellei még ruha alatt domborodva is szimpatikusabbak nekem a tieidnél.”
„Értékelem a rajongásodat, Bubber, de nem árt tudnod, hogy már rég elmúltam 30, sőt 40 is.”
„Semmi baj, Mrs. Butts, pont az ilyen korú nők a legtüzesebbek... Akarom mondani: nagyon fiatalosan tetszik kinézni.”
Rose Butts (Ann-Margret) és Bubber Drumm (C. Thomas Howell), Texas legfurcsább párja
A világhírű színésznek, Kirk Douglasnek (Spartacus) két egymás utáni feleségétől összesen négy fia született: ketten közülük – például a legismertebb testvér, Michael − szintén a színészetet választották, a másik kettő pedig producerként öregbítette a család hírnevét. Peter az utóbbi duó tagja, és olyan sikerfilmekhez teremtett elő pénzt, mint a Magyarországon is roppant népszerű időutazós sci-fi, a Végső visszaszámlálás. Peter Douglas 1986-ban megvásárolta Allen Hannay Szerelem és más természeti katasztrófák (Love And Other Natural Disasters, 1982) című regényének megfilmesítési jogát, és úgy döntött, e mű kapcsán forgatókönyvíróként és rendezőként is kipróbálja magát. A kötet alapján készített remek romantikus vígjátékot Tigrismese (A Tiger’s Tale – ami ugyanúgy hangzik kiejtve, mint az A Tiger’s Tail, vagyis a Tigrisfarok) címmel 1987-ben mutatták be az amerikai mozik. Douglas úr Bubber, a különc ifjú hódító szerepét C. Thomas Howellnek adta, aki egy esztendővel korábban Az országút fantomja című pszichothrillerben alakított emlékezeteset a sorozatgyilkos stoppost játszó Rutger Hauer (A tengerész összes nője + Hús és vér + Forró verejték + Fantom az éjszakában + Rejtélyek) ellenfeleként. Rose-t, az ellenállhatatlan érett nőt a lenyűgöző Ann-Margret (A Hair sztárjai a vágy villamosán + Vadóc díva Harley-Davidsonon + A végzet asszonya Bejrútban) formálhatta meg, a lányát, Shirleyt pedig a 2020-ban, 57 évesen elhunyt Kelly Preston (Ikrek), aki 1991-ben feleségül ment John Travoltához (Szombat esti láz).
Bubber hamarosan megtáncoltatja Rose-t a hétvégi countrymulatságon
Charlie Drumm (Charles Durning) a legjobb barátja húgát, Claudine Sinclairt (Ann Wedgeworth) viszi táncba. Az amerikai filmtörténelem egyik legnagyobb pocakját cipelő Durning olyannyira profin ropta a ropnivalót, hogy még Fred Astaire tánciskolájában is taníthatott
Nem csak az ifjabb Drumm találja meg az igazit, de az idősebb is
Bubber szintén romantikus lelkületű állatorvos papáját, Charlie-t a legendás amerikai karakterszínész és második világháborús hős, Charles Durning (A legjobb bordélyház Texasban + Lenni vagy nem lenni) alakította, új szerelmét, Claudine-t pedig Ann Wedgeworth (Unaloműzés és szexpartner-vadászat CB-vel). Rose hűtlen férje, Lonny nem más, mint a zsánerfilmes ikon Tim Thomerson (A bohóc, a problémamegoldó és a sztriptíztáncosnő + Debbie Harry, a szextelefonos kisasszony), aki egy másik zsánerfilmes ikonnal, a legújabb barátnőjét játszó Angel Tompkinsszal állít be Rose-ékhoz, hogy magához vegye Shirleyt, noha semmi kedve gondoskodni róla. Tompkinst Woody Allen fedezte fel és indította el a színészi pályán, szereppel viszont valamilyen okból kifolyólag sosem lepte meg. Érdemes megemlíteni, hogy a csinos színésznő 1974-ben maga is olyan érettebb hölgyet alakított, aki összejön egy a középiskolát épp csak maga mögött hagyó fiatalemberrel (ezúttal csupán 10 év volt a korkülönbség): A tanárnő (The Teacher) című thriller akkora sikert aratott, hogy a direktora, Howard Avedis 1984-ben a témát továbbgondolva elkészített egy még jövedelmezőbb hasonszőrű alkotást (vonatkozó Retrokult-cikk: A tanárnő, aki a diákja tüzével játszott).
„Elvisszük a lányomat ebből a fertőből, amit rittyentettél, Rose. Majd találunk neki helyet a garázsban: az én szőke új drágám ugyanis attól tart, nem szobatiszta még a fruska, és összepiszkítaná a piperekészletét.” A léha Lonny Butts (Tim Thomerson) és friss barátnője, La Vonne kisasszony (Angel Tompkins) megérkezett Shirleyért
A kaszkadőri képzettségű C. Thomas Howell nem csupán együtt szaladgál a filmben Valentinóval, de maga birkózik vele félmeztelenül a tigrisketrecben, és a kezét is az állat szájába nyomja. Még ahhoz az életveszélyes jelenethez sem kért dublőrt, amelyben Valentino, mivel nem kapott eleget enni, megtámadja Bubbert, aki végül megússza egy lábsérüléssel
A Tigrismese különlegessége abban rejlik, hogy bár az alaphelyzet − egy 19 éves fiatalember belehabarodik egy 40-es éveiben járó nőbe – könnyedén ízléstelen és vulgáris szexpoénokat pufogtató komédiát vagy perverz történetvezetésű exploitation művet eredményezhetett volna, a film végül egyikké sem vált, hanem finoman humoros romantikus vígjáték kerekedett belőle. Bubbert megrázta az édesanyja elvesztése, de nem kétségbeesetten anyapótlékot kereső, torzult lelkivilágú figurával van dolgunk: hősünk a 19 éve ellenére már felelősségteljesen gondolkodik, és Rose-t is rámenős, magabiztos férfiként ostromolja szerelmével. Bubbert taszítja Shirley gyerekes és undok viselkedése; ő bizony komoly, bölcs, tapasztalt és nagybetűs NŐt akar. Rose valóban érzi az évei múlását, ám nem azért enged Bubber közeledésének, mert alig várja, hogy egy fiatal csődör kezelésbe vegye: a csupa szív ápolónő határozott, intelligens és gyengéd férfira vágyik, aki ráadásul a sorból kilógó egyéniség is, és e követelményeknek kizárólag Bubber felel meg a kisváros lakói közül. C. Thomas Howell és Ann-Margret kitűnő kettősének köszönhetően a Tigrismese − szerény véleményem szerint – egyértelműen a 80-as évtized legmeghatóbb romantikus vígjátéka lett, rendkívül aranyos és életszerű happy enddel. A rendhagyó szerelmi történetek kedvelőinek ugyanúgy ajánlom, mint azoknak, akik pusztán szeretik a jó filmeket.
Shirley Butts (Kelly Preston), a folyton hisztiző anyaszomorító
Rose tökéletes ellentéte a lányának...
... úgyhogy Bubbernek nem kell sokat gondolkodnia azon...
... melyikükkel kösse össze végül az életét
Ráadás:
A Tigrismesében is felbukkanó Angel Tompkins a Playboy magazin amerikai kiadásának 1972. februári számában
A Tigrismese kiváló főcímdalát Tim Goodman énekli. Sajnos nem találtam belőle linkelhető verziót, úgyhogy egy szintén elsőrangú másik nótát mellékelek a művész úrtól